این رساله توضیح المسائل شامل احکام تقلید، احکام طهارت و احکام آب ها، احکام نجاسات، احکام مطهرات، احکام ظرف ها ف احکام وضو ، احکام تیمم، احکام نمازهای واجب ، احکام قبله، احکام مسجد، احکام اذان و اقامه، احکام نمازهای واجب و اهمیت آن ، واجبات و ارکان نماز، احکام شکیات نماز، نماز عید فطر و قربان، اجیر گرفتن برای نماز ، احکام نماز جمعه ، احکام روزه، احکام خمس ، احکام روزه قضا، احکام روزه مسافر، احکام خمس ، احکام شراکت، احکام مضاربه، احکام صلح، احکام اجاره، احکام جعاله، احکام مزارعه، احکام ودیعه یا امانت، احکام شیر دادن و… است.
در بخشی از توضیح المسائل مرجع عالیقدر آیت الله العظمی سید عبدالجواد علم الهدی با عنوان قضای سجده و تشهد فراموش شده می خوانیم:
مساله ۱۲۴۱- انسان باید قضای سجده و تشهدی را که فراموش کرده است، بعد از نماز به جای بیاورد و باید تمام شرایط نماز ، مانند پاک بودن بدن و لباس و رو به قبله بودن و شرط های دیگر را در هنگام به جا آوردن قضای سجده و تشهد داشته باشد.
مساله ۱۲۴۲- اگر سجده را چند دفعه فراموش کنید ، مثلا یک سجده را از رکعت اول و یک سجده را از رکعت دوم فراموش کند باید بعد از نماز ، قضای هر دو را با سجده های سهوی که احتیاطا برای آن ها لازم است را به جای آورد و…
گفتنی است :آیت‌الله سید عبدالجواد علم‌الهدی در سال ۱۳۰۹ هجری شمسی در مشهد مقدس به دنیا آمد. وی تحصیلات حوزوی را از سن یازده سالگی در حوزه علمیه «نواب» این شهر آغاز کرد و ادبیات، صرف و نحو، معانی و بیان، منطق، اصول فقه، تفسیر قرآن و عقاید کلامی نسبت به توحید، نبوت و معاد را فرا گرفت.
وی در سال ۱۳۲۱ شمسی همزمان با ورود متفقان به ایران و از بین رفتن حکومت طاغوت اول، به سفارش پدرش سید علی علم‌الهدی که از علمای بزرگ مشهد مقدس به شمار می‌رفت به همراه شش برادر دیگر وارد وادی علم و طلبگی شد چرا که از سال ۱۳۱۴ تا ۱۳۲۰، رضاخان مدارس طلاب خراسان و آثاری که از آنها باقی مانده بود را خراب کرده بود.
سید عبدالجواد در سال ۱۳۲۵ نیز به همراه برادرانش برای هجرت از خراسان، عازم قم شد و برای فراگرفتن تحصیلات قرآنی بالاتر، از اساتید حوزه علمیه قم بهره برد. وی سطح عالی دروس حوزوی را در محضر اساتیدی مانند آیت‌الله العظمی بروجردی(مدت ۱۰ سال) در مدرسه فیضیه قم گذراند. علم‌الهدی به موازات درس آیت‌الله العظمی بروجردی، به همراه آیت‌الله شهید سعیدی از سال ۱۳۳۱ در درس استاد امام خمینی (ره) شرکت کرد و تا سال ۱۳۴۲ که ایشان را تبعید کردند از محضر حضرت امام بهره برد.
آیت‌الله علم‌الهدی در سال ۱۳۴۷ و به دستور ساواک قم را ترک کرد و در تهران محله قیام ساکن شد. وی حوزه علمیه الامام ‌القائم(عج) را در این محله بنا کرد و هم‌اینک دروس خارج این مجتهد علوم حوزوی در این مدرسه دینی برگزار می‌شود.
رساله الاحکام «توضیح المسائل مطابق با فتاوای فقیه اهل بیت عصمت و طهارت»آیت الله  العظمی سیدعبد الجواد علم الهدی خراسانی به همت دفتر آیت الله العظمی علم الهدی خراسانی چاپ و منتشر گردیده است.