مرجع عالیقدر آیت الله العظمی سید عبدالجواد علم الهدی پیش از ظهر امروز در ادامه درس اخلاق خود با اشاره به شهادت امام موسی بن جعفر(ع)، اظهار داشت: ما باید در غم ائمه خود را شریک بدانیم، این امام عزیز در زمان امامت خود رنج بسیاری از حاکمان وقت دیده است.

 

ایشان در ادامه افزودند اینکه هارون الرشید در میان حکام زمان امام، رنج بسیاری به ایشان وارد کردند، خاطرنشان کرد: هارون به حکومت خود علاقه بسیاری داشت و نمی‌توانست مخالفت کسی با حکومتش را تحمل کند و امام کاظم(ع) هم مباحثه و برخورد‌های زیادی با هارون داشت و بدین ترتیب هارون امام را برای حکومت خود خطرناک می‌دانست.

 

مرجع تقلید شیعیان ادامه دادند هارون خودش به امامت امام و اینکه او پسر نبی خداست اعتقاد داشت و به علم غیب امام آگاه بود اما وقتی می‌دید مردم امام را بیشتر از حکومت او دوست دارند، ناراحت می‌شد.

 

آیت الله العظمی سید عبدالجواد علم الهدی با اشاره به این سوال که امام علم غیب دارد پس چگونه به شهادت می‌رسند، یادآور شدند: امام معصوم(ع) به زمان امامت خود از جانب خدا آگاه است به همین دلیل از زمان شهادت خود با خبر بوده و آن را زمان انتقال امامت به امام بعدی و پایان ماموریت خود می‌داند.

 

ایشان در پایان افزودند: امام کاظم(ع) از سوی یک فرد یهودی که از جانب هارون ماموریت به شهادت رساندن امام را پیدا کرده بود به واسطه زهر به شهادت رسید./